Språk/Language

Skolsköterskor

Elevhälsans medicinska insats är främst förebyggande och bidrar till utveckling av barn och ungdomars hälsa utifrån ett folkhälsoperspektiv.

Vi vänder oss till alla barn och ungdomar från förskoleklass till och med gymnasiet. I mån av tid erbjuder vi drop-in med lättare sjukvårdsåtgärder, men vi ersätter inte vårdcentralen..

Nedan kan du läsa om hälsobesöken för elever i olika årskurser.

Elevhälsans medicinska insatser EMI

Elevhälsans medicinska insats, EMI, arbetar för att:

    • I samverkan med elev, vårdnadshavare och personal ge eleven kunskap om goda levnadsvanor, och om faktorer som bidrar och bevarar god fysisk och psykisk hälsa.
    • erbjuda eleven hälsobesök och vaccinationer enligt nationellt program.
    • följa elevens utveckling och tidigt identifiera eventuella särskilda behov.
    • påverka samt arbeta för en god fysisk och psykosocial arbetsmiljö.
    • Bistå skolans personal med information vid medicinska frågor.

    Kontakt

    Bodil Lundin
    Gruppchef
    Centrala barn och elevhälsan

    0122-856 14
    bodil.lundin@finspang.se

    Bergslagsvägen 13-15, 612 80 Finspång

    Johanna Hejdeström
    Skolsköterska
    Bergska gymnasiet samt träningsskolan, grundsärskolan Kvarnen, Metallen - och gymnasiesärskolan. Medicinskt ledningsansvar inom sektor utbildning

    0122-852 15
    johanna.hejdestrom@finspang.se

    Marie Staf
    Skolsköterska
    Curt Nicolin gymnasiet

    0122-855 44
    Marie.staf@finspang.se

    Charlotte Eklund
    Skolsköterska
    Grosvadsskolan

    0122-856 56
    Charlotte.eklund@finspang.se

    Katarina Sjöberg
    Skolsköterska
    Storängsskolan

    0122-856 20
    Katarina.sjoberg@finspang.se

    Karin Gustafsson
    Skolsköterska
    Högalidskolan, Lotorps skola och Ljusfalls friskola

    0122-852 96
    Karin.gustafsson@finspang.se

    Jolande Broeders
    Skolsköterska
    Viggestorpsskolan, Rejmyre skola och Brenäs skola

    0122-853 48
    Jolande.broeders@finspang.se

    Annelie Fogelin
    Skolsköterska
    Svälthagsskolan, Björke skola, Hällestads skola och Grytgöls skola

    072- 083 60 54
    annelie.fogelin@finspang.se

    Reneé Höglund
    Skolsköterska
    Nyhemsskolan F-6 och 7-9 samt grundsärskolan på Nyhem

    0122-856 83
    renee.hoglund@finspang.se

    Oxhagsvägen 22, 612 32 Finspång