Kampanjen 72 timmar
Under 2017 genomfördes informationskampanjen 72 timmar tillsammans med Norrköpings kommun. Vi ville öka medborgarnas krisberedskap och förståelsen för hur samhället fungerar i en kris eller samhällsstörning.

Vi testade 72 timmar utan el, värme och vatten
En del i kampanjen var 72-timmarstestet som innebar att Finspångs kommuns beredskapssamordnare Nina Öberg och Norrköpings kommuns säkerhetschef Richard Tjernström var strandsatta i ett öde hus utan el, vatten eller värme i tre dygn.
Testet genomfördes i mitten av november 2017 för att prova rekommendationerna från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – fungerade myndighetens råd bra eller fanns det andra sätt som var bättre?
I filmerna nedan får du följa Richard Tjernström och Nina Öberg och ta del av erfarenheter och kunskaper som de fick under tiden i huset.
Nina och Richard planerar
Tema mat
Tema värme
Tema vatten
Tema kommunikation
Kontakt
Nina Öberg
Beredskapssamordnare
Sektor samhällsbyggnad
0122-852 26
nina.oberg@finspang.se
Bergslagsvägen 13-15, 612 80 Finspång