Finspångs kommun
Lyckat julmys på Rejmyre bibliotek
Torsdagen 5 december bjöd Rejmyre bibliotek in till en dag i julens tecken. Evenemanget lockade både nya och återkommande besökare som ville uppleva julstämningen.

Julpyssel, julbingo och julsagor
Biblioteket öppnade vid lunchtid, och under eftermiddagen fylldes lokalen av fritidsbarn och unga besökare som kom efter skolan. På programmet stod julpyssel, där barnen också fick njuta av en liten ”jultallrik” bestående av pepparkakor, skumtomtar, vaniljrån och festis. Samtidigt läste bibliotekarien Clara Nyström en spännande berättelse.
- Vilket roligt initiativ, kul att det händer något i Rejmyre, uttryckte en besökare.

Både stora och små ville delta i julpysslet på Rejmyre bibliotek.
När pysslet var avslutat fortsatte dagen med fler aktiviteter. Julbingo blev snabbt en favorit som lockade både barn och vuxna, vilket gjorde att lokalen fylldes. Samtidigt som Regina Svensson höll i bingot för de större barnen och vuxna, underhöll Clara Nyström de allra yngsta med mysiga julsagor tillsammans med deras föräldrar.
Böcker som julklappar
Som avslutning fick alla barn en hård julklapp i form av en bok, att ta med sig hem. Gåvan var mycket uppskattad och bidrog till att sprida läsglädje inför julen. Även bibliotekets personal var mycket nöjda med dagen.
- Det känns bra att evenemanget blev så uppskattat. Det visar att det finns både ett stort behov och intresse för aktiviteter utanför Finspångs tätort, säger Regina Svensson, biblioteksassistent.
- Att möta både välkända och nya ansikten på biblioteket gjorde dagen extra speciell. Det var verkligen roligt att arrangera något för våra besökare i Rejmyre, avslutar Clara Nyström, bibliotekarie.
Julmyset blev en riktig succé och visade vilken betydelse biblioteket har som mötesplats i Rejmyre.