Finspångs kommun

Nya möjligheter tar form på Lotorps skola

Publicerad: Uppdaterad:

Ballonger, bandklippning och glass stod på schemat när de första nya och nyrenoverade delarna av Lotorps skola invigdes. En viktig milstolpe i den stora satsningen på skolan, Lotorp och på Finspång som en bra plats för utbildning.

En grupp barn som står framför en röd byggnad.

Fredagen 28 augusti var det dags att inviga de första färdiga delarna av Lotorps skola. Invigningen markerar en viktig etapp, samtidigt som arbetet med bland annat den nya idrottshallen och övriga delar av skolan fortsätter. Foto: Nora Elgh, Finspång kommun.

– Trivs ni? … Jag hörde inte, TRIVS ni?

Ett öronbedövande ”JAAAA!” från de samlade eleverna blev svaret när de första nya och nyrenoverade delarna av Lotorps skola skulle invigas fredagen 28 augusti.

Hus B är helt nybyggt med fyra klassrum, grupprum och specialrum, medan hus C har fått en helt ny planlösning och renoverats med bland annat två klassrum, en ny hemkunskapssal och personalrum. De båda husen har byggts ihop och är nu redo att tas i bruk - en viktig milstolpe i den stora satsningen på Lotorps skola.

– Jag blir nästan lite avundsjuk. Jag har själv gått på den här skolan, och det gjorde till och med min mormor. Vi har faktiskt haft samma lärare, berättar utbildningsråd Mikael Wallin (L) för eleverna.

En grupp människor som står utanför en röd byggnad.

Utbildningsråd Mikael Wallin (L) fick äran att klippa bandet. ”Jag blir nästan lite avundsjuk”, konstaterade han och berättade att både han och hans mormor har gått på Lotorps skola, och till och med haft samma lärare. Foto: Alice Lewy, Finspångs kommun.

Satsningen ska ge bättre förutsättningar för elever och personal, men har också ett större perspektiv. En bra skola är viktig för Lotorps utveckling och för Finspång som en attraktiv kommun att bo och växa upp i.

– Det här är en investering i er, våra barn, i Lotorp som framtidsort och i hela Finspång som kommun. Jag får ofta höra från föräldrar och andra att man på Lotorps skola är så duktiga på att ta hand om våra barn och elever. Och det är ni som gör skolan så bra. Byggnaderna ger förutsättningarna, men det är ni som skapar tryggheten, de bra lärmiljöerna och gemenskapen. Och fyller skolan med liv, lärande och skratt, säger Mikael Wallin.

En ung flicka som sitter vid ett bord med en bok och en penna.
Ett vardagsrum med en soffa, stolar, ett bord och krukväxter.
Ett kök med spis och mikrovågsugn.
En grupp män som står samlade i ett klassrum.

De nya och renoverade lokalerna är utformade för att ge elever och personal en trygg, trivsam och funktionell skolmiljö. Genomgående färger, ljuddämpande material och lokaler anpassade för olika arbetssätt är några delar av den nya miljön. Foto: Alice Lewy, Finspångs kommun.


Bättre förutsättningar för lärande

Lotorps skola är en F–6-skola med omkring 150 elever, strax utanför centrala Finspång. De nya lärmiljöerna är utformade för att ge bättre möjligheter att variera undervisningen och möta olika elevers behov.

– Det handlar inte bara om att lokalerna är nya och fina. Nu kan vi skapa miljöer för både koncentrerat arbete, samarbete, kreativitet och praktiskt lärande. Det ger elever och personal bättre förutsättningar att lyckas, säger rektor Andreas Söderman.

En grupp människor som står utanför en röd byggnad.
Ett antal ryggsäckar hänger på en hylla.
En grupp människor som står i ett rum.
En kvinna som ler framför en datorskärm.

De nya lokalerna börjar bli en del av vardagen för elever och personal. – Det är stor skillnad att vara i de nya lokalerna. Vi ser väldigt mycket fram emot att hela arbetet blir färdigt. Just nu är vi fortfarande lite trångbodda, men det här kommer att bli jättebra, säger läraren Anna Dunhagen. Foto: Alice Lewy, Finspångs kommun.

Arbetet har samtidigt pågått mitt i den ordinarie skolverksamheten.

– Att genomföra ett så här omfattande projekt medan verksamheten pågår är komplext. Logistik och säkerhet kräver mycket planering och vi har behövt hitta provisoriska lösningar längs vägen. Elever och personal har varit fantastiska och visat både tålamod och stor förståelse. Det har gjort vårt jobb betydligt enklare. Och både budget och tidsplan håller, säger Anel Kasumovic, projektansvarig och affärsutvecklare på kommunens fastighetsavdelning.

Några personer som står i ett rum.
En person som håller en liten bit mat i handen.
En kvinna som står i ett kök bredvid en ugn.

Efter bandklippningen firades invigningen med glass till eleverna. Även skolans matsal har fått ett rejält lyft och utökats genom att den tidigare slöjdsalen byggts om och blivit en del av matsalen. Köksansvariga Saiod Isho är mycket nöjd med resultatet och ser nu fram emot nästa steg - renoveringen av skolköket. Foto: Alice Lewy, Finspångs kommun.

Projektet följer både budget och tidsplan. Närmast väntar färdigställandet av den nya idrottshallen, som beräknas vara klar vecka 44. Hela om- och nybyggnationen ska stå färdig vid månadsskiftet februari–mars 2027. Då ska undervisningen i samtliga 17 obligatoriska ämnen kunna ske på plats på Lotorps skola.

En röd byggnad med en stege som går upp längs sidan.
En fotbollsplan med ett fotbollsmål i bakgrunden.
En grupp människor som står mitt på ett fält.

Den nya idrottshallen och fotbollsplanen med nytt konstgräs blir en tillgång både för skolan och Lotorp. – Med den utveckling och infrastruktur som finns och är på gång är Lotorp ett fantastiskt ställe att växa upp på. Här finns fantastiska möjligheter, både för eleverna och för föreningslivet utanför skoltid, säger kommunstyrelsens ordförande Mats Annerfeldt (S). Foto: Alice Lewy och Nora Elgh, Finspångs kommun.

Två män som står bredvid varandra.

Det nära samarbetet mellan skolan och kommunens fastighetsavdelning har varit en viktig del genom hela projektet. Anel Kasumovic, projektansvarig och och rektor Andreas Söderman lyfter båda den goda dialogen och samspelet under arbetets gång. Foto: Alice Lewy, Finspångs kommun.

Om Lotorps skola och satsningen

  • Kommunal grundskola för förskoleklass till årskurs 6, med fritidshem.
  • Cirka 150 elever fördelade på sju klasser och omkring 30 medarbetare.
  • Ligger cirka fem kilometer från centrala Finspång, med skog och grönområden alldeles intill skolan.
  • När om- och nybyggnationen är klar ska undervisning i samtliga 17 obligatoriska ämnen kunna ske på skolan. Eleverna behöver då inte längre resa till centralorten för vissa ämnen.
  • Hela byggprojektet beräknas vara färdigt vid månadsskiftet februari–mars 2027.

Kontakt

Mikael Wallin (L)
Utbildningsråd
Kommunstyrelsen

0122 - 852 72
mikael.wallin1@finspang.se

Bergslagsvägen 13-15, 612 80 Finspång

Anel Kasumovic
Affärsutvecklare bygg
Sektor samhällsbyggnad

0122-853 87
anel.kasumovic@finspang.se

Bergslagsvägen 13-15, 612 80 Finspång

Andreas Söderman
Rektor
Björke skola, Lotorps skola

0122-857 62
andreas.soderman@finspang.se