Finspångs kommun
Tobias Karlsson gästar Kulturhuset med inspirerande föreläsning
Publicerad: Uppdaterad:
Hur känns det att inte passa in? Och vad krävs för att våga vara sig själv? Dansaren, koreografen och föreläsaren Tobias Karlsson, känd från Let's Dance, kommer till Kulturhuset med den uppskattade föreläsningen ''Inte alltid en dans på rosor''.

Med värme, humor och öppenhet berättar Tobias Karlsson om sin resa från utanförskap till modet att vara sig själv.
När livet inte alltid är en dans på rosor
Med värme, humor och stor öppenhet delar Tobias med sig av sin livshistoria: om utanförskap, att inte passa in och om vägen till att hitta modet att följa sina drömmar. I föreläsningen berättar Tobias om sin uppväxt, om känslan av att stå utanför och om hur det är att växa upp i ett samhälle där normen inte alltid rymmer alla.
Föreläsningen bjuder på både skratt och eftertanke och sätter fokus på inkludering, allas lika värde och hur vi tillsammans kan bidra till ett mer välkomnande samhälle.
Tid och plats
- Datum: 27 augusti
- Tid:18:00
- Kostnad: Fri entré!
- Stora Salongen, Kulturhuset
- Ingen föranmälan krävs
Observera att det finns ett begränsat antal parkeringsplatser vid Kulturhuset. Flera parkeringsmöjligheter finns i närheten.
Välkommen att delta
Föreläsningen är kostnadsfri och öppen för alla. Vi ser fram emot att välkomna dig till Kulturhuset för en kväll fylld av inspiration, värme och eftertanke. Arrangemanget genomförs i anslutning till Prideveckan.
Ett starkt engagemang för allas lika värde
Tobias Karlsson brinner för HBTQAI+ frågor och allas lika värde och vann 2020 både pris för ”Årets HBTQ person” och ”Årets bok” när han i sin debutbok ”Inte alltid en dans på rosor” naket och utelämnande berättade om sin HIV diagnos och på så sätt hjälpt till att avstigmatisera viruset och bevisa att man kan vända motgång till framgång.