Finspångs kommun
Kulturhuset ♥ Camp Grosvad – igen!
Publicerad: Uppdaterad:
Det var återigen full aktivitet på Kulturhuset när deltagarna från Camp Grosvad kom på besök i tisdags. Den här gången stod keramik, cirkus och bio på schemat. Barnen fick utforska kulturens många uttryck genom både skapande och rörelse.
Kreativiteten tog form i lera
Under dagen fick barnen träffa keramikern Jennie Lindh, som arbetar med kurser och skapande i keramik. De fick först en introduktion till keramik och grunderna i hur man arbetar med lera. Tillslut fick de även skapa egna figurer där fantasin fick styra, och resultatet blev allt från små djur till fantasifulla konstverk.
För många av barnen var det första gången de arbetade med lera. Aktiviteten gav dem möjlighet att prova ett nytt hantverk, utveckla sin kreativitet och uppleva glädjen i att skapa något med sina egna händer.
– Jag gjorde ett lejon i lera. Det var lite svårt först, men sedan blev det jätteroligt, säger en av deltagarna.

Ett av många kreativa lerkonstverk som växte fram under dagens keramikaktivitet.

Keramikern Jennie Lindh från Jenniestyle och kollegan Johanna fanns på plats för att guida barnen i keramikaktiviteten.
Cirkusglädje fyllde Galaxen
En trappa ner i Galaxen väntade ett helt annat tempo. Där tog cirkusgruppen Cirkus Cumulus emot barnen och bjöd in till en fartfylld prova på-aktivitet. Barnen fick testa olika cirkuskonster och utmana både balans, koordination och mod där skratten snabbt spred sig.
Det dröjde inte länge innan nyfikenheten tog över och barnen vågade testa allt fler utmaningar. Med pepp och vägledning från ledarna uppmuntrades de att prova nytt, hjälpa varandra och upptäcka att cirkus handlar lika mycket om att ha roligt som att våga försöka.
Dagen avslutades i biosalongen där barnen fick slå sig ner och se filmen G.O.A.T. – en lugn avslutning efter en dag fylld av skapande, rörelse och nya upplevelser.

Bollar, tallrikar och annan rekvisita gjordes i ordning inför barnens prova på-cirkus tillsammans med Cirkus Cumulus.
Nya upplevelser kan väcka nya intressen
Besöket var en del av Camp Grosvads sommarlovsaktiviteter och gav barnen möjlighet att upptäcka kultur på nya sätt. Genom att få prova olika aktiviteter kan nya intressen väckas och fler upptäcka allt det som kulturen har att erbjuda.
Kulturhuset är glada över att återigen få vara en del av Camp Grosvads sommarlovsprogram. Oavsett om det är första gången man formar lera, testar en cirkuskonst eller ser en film på bio kan ett besök bli början på ett nytt intresse.
Kulturhuset är öppet för alla som vill uppleva, skapa och utvecklas genom kultur.
Hos oss kan du bland annat:
- Ansöka om en plats på Kulturskolan
- Gå på bio
- Hänga på Hörnan
- Ta del av barnteater och andra kulturarrangemang
- Upptäcka musik, konst, skapande och mycket mer
Välkommen till Kulturhuset – en plats för kreativitet, möten och upplevelser året om.