Finspångs kommun
Observera!
Detta är en äldre eller arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen inte längre är aktuell.
Note!
This is an older or archived news article, which may mean that the information is no longer current.
Stort tack för fint arrangerat Tiomila!
Vilket fantastiskt arrangemang vi fick vara med om i helgen! Så säger kommundirektören Johan Persson och kommunstyrelsens ordförande Mats Annerfeldt om orienteringstävlingen Tiomila som gick av stapeln i Finspångsskogarna 2025.
I helgen var Finspångsskogarna fyllda av tusentals orienterare från hela Europa. Kommundirektör Johan Persson och kommunstyrelsens ordförande var på plats och såg arrangemanget.
- Vi vill tacka för det fantastiska arrangemang som OK Kolmården, OK Denseln och Finspångs Skid- och Orienteringsklubb anordnat. De visar verkligen att kraften finns i Finspång när det gäller! Vi är oerhört stolta över det arbete dessa föreningar gjort när man bjöd in alla från när och fjärran att springa i Finspångsskogarna. Vilket engagemang! säger Johan Persson.
Fakta om Tiomila
Tiomila är en av de mest prestigefyllda och största orienteringstävlingarna i världen, och startade för första gången 1945. Under Tiomila deltar både erfarna orienterare och entusiaster från flera länder i lag mot varandra. I år tävlade mer än 900 lag fördelade på ungdomskavle, damkavle och herrkavle.
- Nästa år arrangeras Tiomila i Tranås. Vi önskar dem all lycka till med deras arrangemang, avslutar Mats Annerfeldt.