Finspångs kommun

Observera!
Detta är en äldre eller arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen inte längre är aktuell.

Note!
This is an older or archived news article, which may mean that the information is no longer current.

Ny e-tjänst för att ansöka om insatser enligt LSS och Sol

Nu är det möjligt för medborgare med fysisk och psykisk funktions­nedsättning att ansöka om insatser enligt LSS och socialtjänstlagen digitalt via kommunens e-tjänst.

Medarbetare på särskilt boende hjälper en boende att vattna blommor på balkongen.

Från och med idag, 28 oktober, är det möjligt att ansöka om insatser för personer med fysiska och psykiska funktions­nedsättningar digitalt via kommunens e-tjänst. E-legitimation krävs för att använda tjänsten, och ansökan kan göras av den sökande själv, vårdnadshavare eller ombud som god man eller förvaltare.

- Med den nya e-tjänsten på plats blir det enklare för personer att skicka in en komplett ansökan, följa sitt ärende i e-tjänsten och få snabbare återkoppling gällande sin ansökan. Det är en efterfrågad tjänst som går i linje med samhällsutvecklingen, tillägger LSS-handläggarna.

E-tjänsten heter "Stöd och hjälp för personer med funktionsnedsättning" och du hittar den via ikonen "E-tjänster och blanketter" på finspang.se.

Kontakt

LSS-handläggarna
Social omsorg

0122-852 18
lss.handlaggare@finspang.se

Telefontid måndag till fredag kl. 13-14 (helgfri vardag). Ansökan om stöd och hjälp för personer med funktionsnedsättning gör du via E-tjänster.

Bergslagsvägen 13-15, 612 80 Finspång

Generella frågor om e-tjänster i Finspångs kommun: minasidor@finspang.se